Popularne posty

czwartek, 27 stycznia 2011

OGRÓD KUCHENNY – KIEŁKI

Hodowanie kiełków – to nowy rodzaj ogródków polegający na hodowaniu kiełków z nasion. W tej produkcji wyjątkowo zdaje egzamin plastikowa kiełkownica, którą można nabyć w sklepach ze zdrową lub ekologiczną żywnością. Dużą zaletą to krótki okres produkcji (3 – 7 dni), prostota technologii i możliwość przechowywania w pojemnikach przez 2-5 dni w lodówce. Dają możliwość otrzymania pełnowartościowego, żywego pokarmu, który przez cały rok może być uzupełnienie codziennego posiłku. Noszą nazwę „pokarmu życia”, a ich tradycja spożywania sięga 5 tys. lat i wywodzi się z Dalekiego Wschodu. U nas od kilku lat pojawiają się w diecie wegetariańskiej i odchudzającej. Kiełki zawierają dużo składników odżywczych, a w okresie kiełkowania następuje przekształcenie białek, węglowodanów i tłuszczy w formy łatwo przyswajalne przez organizm, są niskokaloryczne i dobrym źródłem błonnika.
Można je spożywać na surowo w sałatkach (np. słonecznikowe z jogurtem),lecz warto nimi posypywać kanapki oraz stosować  jako przyprawę do mięs, sosów, zapiekanek, jajecznicy, past. Ponieważ najlepiej posiadać kiełki w ciągłym spożyciu, to niezbędna jest produkcja własna, którą możemy osiągnąć przez posiadanie kiełkownicy i nasion do kiełkowania ( do nabycia w tych samych sklepach).
       Z jakich nasion dziś produkujemy kiełki?
a. kiełki z nasion roślin warzywnych: 
Kiełki fasoli ( mung i adzuki) -   smak lekko kwaskowaty, zawierają dużo witaminy A, PP i B6 , mają zdolność obniżania cholesterolu LDL, zawierają wiele minerałów:
wapń, fosfor, potas, żelazo, cynk, jod, magnez i siarkę.
Kiełki rzodkiewki, rzodkwi i rzeżuchy -  mają wyrazisty smak i aromat, nadają się do sosów, duży zasób witamin(A, B, C, H, PP)- głównie A i H  oraz całą gamę minerałów gdzie najwięcej jest potasu, magnezu i siarki. Posiadają właściwości dezynfekujące, moczopędne, przeciwzapalne i wykrztuśne. Polecane przy infekcjach, anemii, schorzeniach wątroby i dróg żółciowych. Kiełki rzeżuchy pobudzają przemianę materii oraz wydzielanie soku żołądkowego, działają moczopędnie, żółciopędnie i krwiotwórczo.
Kiełki brokułu  - o dobrych właściwościach leczniczych, bo oprócz wyżej wymienianych witamin i mikroelementów posiadają substancję przeciwnowotworową w ilości 20-krotnie większej niż w dojrzałej roślinie.
Kiełki soi, soczewicy, grochu, kukurydzy, kapusty, gorczycy – jak wyżej wymienione posiadają duży zasób witamin i mikroelementów. Na uwagę zasługują kiełki soczewicy polecane kobietom w ciąży ze względu na kwas foliowy i używane są w leczeniu cukrzycy, miażdżycy, kamicy żółciowej oraz poprawiają wzrok. 
 Zawsze należy pamiętać iż nie wolno używać nasion zaprawianych, a wszystkie kiełki przed spożyciem dokładnie wypłukać.
b. kiełki z nasion zbóż:
Kiełki słonecznika -  charakteryzują się nieco orzechowym smakiem, oprócz witamin C, B, H, PP, E dostarczają organizmowi fosforu i wapnia, które wzmacniają kości oraz żelaza, przeciwdziałającego anemii. Bardzo smaczne nakładając bezpośrednio na kanapkę.
Kiełki pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa i lucerny  -  w smaku delikatne słodkawe, zasób witamin i mikroskładników oraz białka jak w większości kiełków.
Podsumowując zapamiętajmy, że kiełki wykazują właściwości przeciwmiażdżycowe, regenerujące, regulujące procesy trawienne i zwiększające odporność organizmu. Obecnie wszystkie kiełki poleca się w okresach choroby i  rekonwalescencji oraz przy każdym osłabieniu organizmu. Wskazane są dla wszystkich i w każdym wieku.

                                                                                    Andreo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz