Popularne posty

środa, 26 stycznia 2011

OGRÓDEK KUCHENNY - ZIELONY

   Ogródek zielony - zakładamy jesienią, prowadzimy przez całą zimę do wczesnej wiosny. Wykorzystujemy parapety okienne o każdym naświetleniu oraz osłonięte tarasy.
Natka pietruszki – kilka korzeni pietruszki wsadzamy w doniczce lub w skrzynce, obsypujemy ziemią ( ziemia kwiatowa wymieszana z piaskiem w równych częściach), ustawiamy w ciepłym miejscu i utrzymywać średnią wilgotność do wyrośnięcia naci. Nać pietruszki to kopalnia witaminy C,  zawiera również witaminy A, E, PP, D, K oraz minerały: wapń, żelazo, potas, fosfor, mangan. Jedna łyżeczka siekanej natki zaspokaja prawie dzienne zapotrzebowanie witamin. Polecam spożywać w postaci „ zielone masło” – dzieci na ogół uwielbiają lub posiekaną posypując kanapki. Powinni ją spożywać przepracowani, dzieci i młodzież, kierowcy, lotnicy, sportowcy, kobiety w ciąży, osoby starsze u których poprawia krążenie. Posiada również właściwości lecznicze.
Szczypior i szczypiorek -  możemy go produkować na różne sposoby: z cebuli w analogiczny sposób postępując jak przy natce pietruszki, otrzymujemy szczypior, poprzez rozsadzenie szczypiorku ogródkowego (po dołowaniu od października w wilgotnym piasku w piwnicy przez kilka tygodni ) do doniczki lub skrzyneczki, otrzymamy szczypiorek. Oba są równoważne w wartościach. Zawiera witaminę C i karoten oraz składniki mineralne: potasu, sodu, wapnia, magnezu, fosforu, chloru.
Polecany dla dzieci chorowitych o słabym apetycie i niskiej odporności na choroby infekcyjne.  Jadamy posiekany drobniutko z twarożkiem, masłem, jako dodatek do surówek, sałatek, itp.
Rzeżucha – talerzyk z odwróconą szklanką, obłożoną cienką warstwą waty nasączonej wodą, którą obsypujemy nasionami rzeżuchy. Utrzymywać w ciepłym środowisku w stałej wilgotności. Gdy rzeżucha urośnie do 5-7 cm, tniemy nad watą nożyczkami i zjadamy. Jest to jarzyna najbogatsza w jod, łatwo przyswajalny przez organizm, dlatego polecana dla ludzi mający kłopot z tarczycą. Zawiera dużo żelaza, siarki i wapnia oraz bogactwo witamin a głównie C. Poleca się ją osobą z dolegliwościami tarczycy, kobietom w ciąży, matkom karmiącym, chorym na cukrzycę, palaczom przeciw kaszlowi. Po kuracji rzeżuchowej ma się ponoć najpiękniejszą cerę, śliczne paznokcie i włosy, dlatego polecana jest jako środek przeciw łysieniu.

                                                                             Andreo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz