Popularne posty

środa, 26 stycznia 2011

„Jeśli dbasz o zdrowie, to warto założyć ogródek”


Człowiek cieszy się dobrym samopoczuciem gdy posiada spokojny pełen ciepła dom, dobre zdrowie i dobrą pracę. Chciałbym zainteresować tematem jak dbać o zdrowie poprzez prawidłowe odżywianie oraz przyjemności jakie mogą nas spotkać przy uprawianiu wielu roślin, które zawierają niezbędne składniki pokarmowe – zielniki.
Zimą to mogą być ogródki kuchenne, a w pozostałych porach roku – rabaty, czy ogródki przydomowe, które oprócz kwiatów będą zielnikami. Chcąc rozwijać ten temat musimy uzmysłowić sobie co to jest zdrowe odżywianie się, jakie czynniki mogą mi pomagać w stosowaniu odpowiednich diet oraz co muszę wiedzieć o żywieniu.
Zacznijmy od podstaw, chociaż szczegóły możemy znaleźć w literaturze fachowej, to niezbędne jest wyjaśnienie kilku pojęć. Do niezbędnych podstawowych składników odżywczych należą: białko – składnik budulcowy; węglowodany(cukry), tłuszcze – składniki energetyczne; witaminy, minerały, błonnik – składniki regulacyjne i po części budulcowe (np. wapń, magnez, fosfor, żelazo); woda, która stanowi ~70% naszej masy ciała i jest niezbędna podczas procesu trawienia. W różnym wieku zapotrzebowanie na podstawowe składniki odżywcze ulega zmianie. Dietetycy przy ustalaniu norm żywieniowych stosują najczęściej podział na okresy życia: niemowlęcy, dziecięcy(przedszkolny i szkolny), młodzieżowy, dorosły( z rozdziałem na kobiety i mężczyzn), dorosły po produktywny. Każdy z tych okresów wymaga innej diety, a szczególnie potrzeby energetyczne organizmu zależą m.in. od płci, wieku, masy ciała i aktywności fizycznej. Bardzo ważne jest nie tylko, ile jemy, ale też co jemy, jak często, kiedy, w jakim nastroju i w jakich warunkach. Od sposobu odżywiania zależy zdrowie, a także jakość życia. Można powiedzieć, że pożywienie to nie tylko masa energetyczna czy budulcowa, ale i lekarstwo, które oby nie stało się trucizną.
Przygotowywanie takiego pożywienia w zwykłym gospodarstwie domowym nie jest takie proste, ale coraz częściej zdajemy sobie z tego sprawę, że wręcz konieczne. To powoduje iż zaczynamy często tworzyć warunki obniżające trudności do osiągnięcia tego celu. Niektórzy twierdzą – wszystko dziś mogę kupić, ale ekologiczna żywność kosztuje, jeszcze trzeba ją przechować, w produktach tańszych pojawiają się ulepszacze, konserwanty a nawet mogą być gorszej jakości. W takiej sytuacji możemy się wspomóc w okresie zimy przy największym problemie niedoboru witamin i minerałów ogródkiem kuchennym. Na wiosnę zachęceni do własnej produkcji, znajdziemy kawałek nieużytecznej ziemi lub przy rabacie kwiatowej rozpoczniemy zielniki, a ci co nie mają takiej możliwości wykorzystają skrzynki balkonowe, gdzie pogodzą kwiaty z ziołami czy innymi roślinami warzywnymi.

                                                                             Andreo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz